GeneSiC Semiconductor MBRH20060R
MBRH20060R picture photo
Mfg. Part Number
MBRH20060R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 60V 200A D-67
Datasheet Download
MBRH20060R.pdf
Availability of MBRH20060R
QUANTITY
MBRH20060R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH20060R
Internal Part NumberEIS-MBRH20060R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH20060R
Related LinksMBRH2, MBRH20060R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH20060R Details Description
Related parts for MBRH20060R
MODULE POWER ENTRY 1A STRAIGHT datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 11V SOT663 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 1300VAC datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPDT datasheet.pdf