Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078540K2000T9L
Y078540K2000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y078540K2000T9L
Brief Description
RES 40.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y078540K2000T9L.pdf
Availability of Y078540K2000T9L
QUANTITY
Y078540K2000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078540K2000T9L
Internal Part NumberEIS-Y078540K2000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078540K2000T9L
Y078540K2000T9L Details Description
Related parts for Y078540K2000T9L
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 342 I/O 484FBGA datasheet.pdf
BUZZER PIEZO SIREN FLANGE datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES 240 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 3W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
D SUB MA PCR 3W3_20 A S4_SPACER, datasheet.pdf