ON Semiconductor MBRM120ET3
MBRM120ET3 picture photo
Mfg. Part Number
MBRM120ET3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERMITE
Datasheet Download
MBRM120ET3.pdf
Availability of MBRM120ET3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBRM120ET3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRM120ET3
Internal Part NumberEIS-MBRM120ET3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package12,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRM120ET3
Related LinksMBRM1, MBRM120ET3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBRM120ET3 Details Description
Related parts for MBRM120ET3
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG BEIGE 500' datasheet.pdf
LED MINI LIGHT SOURCE 3W RYL BL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 75A SP2 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf