Diodes Incorporated MBRM5100-13
MBRM5100-13 picture photo
Mfg. Part Number
MBRM5100-13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A
Datasheet Download
MBRM5100-13.pdf
Availability of MBRM5100-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBRM5100-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRM5100-13
Internal Part NumberEIS-MBRM5100-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowermite®3
Supplier Device PackagePowermite 3
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRM5100-13
Related LinksMBRM5, MBRM5100-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MBRM5100-13 Details Description
Related parts for MBRM5100-13
RES 91K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK64H/AE64M/X datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf