GeneSiC Semiconductor MBRT12060
MBRT12060 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT12060
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 60V 120A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT12060.pdf
Availability of MBRT12060
QUANTITY
MBRT12060 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT12060
Internal Part NumberEIS-MBRT12060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT12060
Related LinksMBRT, MBRT12060 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT12060 Details Description
Related parts for MBRT12060
IC 80C51 MCU 256 ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG 1000' datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
C-GRID DRSW RA T/H HDR. 14CKT datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 0.5MM SMD R/A datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT MTG ENDS 3C datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 110 POS 100 C/L datasheet.pdf