GeneSiC Semiconductor MBRT20045
MBRT20045 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT20045
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 200A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT20045.pdf
Availability of MBRT20045
QUANTITY
MBRT20045 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT20045
Internal Part NumberEIS-MBRT20045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT20045
Related LinksMBRT, MBRT20045 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT20045 Details Description
Related parts for MBRT20045
RES SMD 13.3 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC50S/AE50M/X datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC DIODE SCHOTTKY SOT-723 datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 71MA 8.89 OHM TH datasheet.pdf