GeneSiC Semiconductor MBRT40035R
MBRT40035R picture photo
Mfg. Part Number
MBRT40035R
Brief Description
DIODE MODULE 35V 400A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT40035R.pdf
Availability of MBRT40035R
QUANTITY
MBRT40035R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT40035R
Internal Part NumberEIS-MBRT40035R
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT40035R
Related LinksMBRT4, MBRT40035R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT40035R Details Description
Related parts for MBRT40035R
CABLE FLAT FLEX 20POS 0.5MM 6" datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LABEL ID/RATINGS 4"X2" WHT/RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 9C P 120" YEL FLOAT datasheet.pdf