GeneSiC Semiconductor MBRT60035
MBRT60035 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT60035
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 35V 600A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT60035.pdf
Availability of MBRT60035
QUANTITY
MBRT60035 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT60035
Internal Part NumberEIS-MBRT60035
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)600A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT60035
Related LinksMBRT, MBRT60035 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT60035 Details Description
Related parts for MBRT60035
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC TXRX DGTL AUDIO 96KHZ 28SOIC datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE SDL LOCKING TOP NATURAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf