NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC07XS3200EKR2
MC07XS3200EKR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC07XS3200EKR2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH DUAL 32SOIC SPDL07
Datasheet Download
MC07XS3200EKR2.pdf
Availability of MC07XS3200EKR2
QUANTITY
MC07XS3200EKR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC07XS3200EKR2
Internal Part NumberEIS-MC07XS3200EKR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMPQ Update 13/Jan/2015
Standard Package1,700
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output1:2
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load6 V ~ 20 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)26A
Rds On (Typ)7 mOhm
Input Type-
FeaturesInternal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case32-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package32-SOIC Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC07XS3200EKR2
MC07XS3200EKR2 Details Description
Related parts for MC07XS3200EKR2
HDWR BNC FEMALE TO BANANA PLUGS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6.2A 8-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2812 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 100POS R/A AU datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 86VWM 157VC SOD57 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf