Cornell Dubilier Electronics MC08EA270J-T
MC08EA270J-T picture photo
Mfg. Part Number
MC08EA270J-T
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 27PF 5% 100V 0805
Datasheet Download
MC08EA270J-T.pdf
Availability of MC08EA270J-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC08EA270J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MC08EA270J-T
Internal Part NumberEIS-MC08EA270J-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC08EA270J-T
Related LinksMC08EA, MC08EA270J-T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC08EA270J-T Details Description
Related parts for MC08EA270J-T
SWITCH REED SPST 22-38 A/T 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 18A 4.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 4POS datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf