Cornell Dubilier Electronics MC08FA330J-TF
MC08FA330J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC08FA330J-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 33PF 5% 100V 0805
Datasheet Download
MC08FA330J-TF.pdf
Availability of MC08FA330J-TF
QUANTITY
MC08FA330J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC08FA330J-TF
Internal Part NumberEIS-MC08FA330J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC08FA330J-TF
Related LinksMC08FA, MC08FA330J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC08FA330J-TF Details Description
Related parts for MC08FA330J-TF
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 70POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf