ON Semiconductor MC100E196FNG
MC100E196FNG picture photo
Mfg. Part Number
MC100E196FNG
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LINE 128TAP PROG 28PLCC
Datasheet Download
MC100E196FNG.pdf
Availability of MC100E196FNG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100E196FNG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100E196FNG
Internal Part NumberEIS-MC100E196FNG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jun/2007
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 21/Oct/2008
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series100E
PackagingTube
Number of Taps/Steps128
FunctionProgrammable
Delay to 1st Tap1.39ns
Tap Increment20ps
Available Total Delays1.39ns ~ 3.63ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.2 V ~ 5.7 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC (11.51x11.51)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100E196FNG
Related LinksMC100E, MC100E196FNG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC100E196FNG Details Description
Related parts for MC100E196FNG
TVS DIODE 33.3VWM 69.7VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN BLOWER 40X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf