ON Semiconductor MC100E451FN
MC100E451FN picture photo
Mfg. Part Number
MC100E451FN
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC
Datasheet Download
MC100E451FN.pdf
Availability of MC100E451FN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100E451FN Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100E451FN
Internal Part NumberEIS-MC100E451FN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series100E
PackagingTube
FunctionMaster Reset
TypeD-Type
Output TypeNon-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element6
Frequency - Clock1.1GHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL-
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply-4.2 V ~ -5.7 V
Current - Quiescent101mA
Input Capacitance-
Operating Temperature0°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100E451FN
Related LinksMC100, MC100E451FN Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC100E451FN Details Description
Related parts for MC100E451FN
CONN PLUG 16POS SHELL SIZE 17 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 35MA SNT4A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS TIN datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 20DB datasheet.pdf
POT 3.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
ACTIVE INTRNL ANT 1575.42MHZ GPS datasheet.pdf