ON Semiconductor MC100EL1648MG
MC100EL1648MG picture photo
Mfg. Part Number
MC100EL1648MG
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Brief Description
IC OSC VCO 1.1GHZ 14SOEIAJ
Datasheet Download
MC100EL1648MG.pdf
Availability of MC100EL1648MG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100EL1648MG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100EL1648MG
Internal Part NumberEIS-MC100EL1648MG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Oct/2010
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Series100EL
PackagingTube
TypeVCO
Count-
Frequency1.1GHz
Voltage - Supply4.2 V ~ 5.5 V
Current - Supply19mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device PackageSOEIAJ-14
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100EL1648MG
Related LinksMC100E, MC100EL1648MG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC100EL1648MG Details Description
Related parts for MC100EL1648MG
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1 OHM 50W datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
IC PROG CURRENT SOURCE 8DFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A TO220 datasheet.pdf