ON Semiconductor MC100EP131FAG
MC100EP131FAG picture photo
Mfg. Part Number
MC100EP131FAG
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG QUAD 32LQFP
Datasheet Download
MC100EP131FAG.pdf
Availability of MC100EP131FAG
QUANTITY
MC100EP131FAG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100EP131FAG
Internal Part NumberEIS-MC100EP131FAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Qualification 18/Feb/2015
Assembly Site Addition 07/Oct/2015
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series100EP
PackagingTray
FunctionSet(Preset) and Reset
TypeD-Type
Output TypeDifferential
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
Frequency - Clock3GHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL-
Trigger TypePositive, Negative
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply-3 V ~ -5.5 V
Current - Quiescent120mA
Input Capacitance-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LQFP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100EP131FAG
Related LinksMC100E, MC100EP131FAG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC100EP131FAG Details Description
Related parts for MC100EP131FAG
VARISTOR 29.5V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
JACK .025-.037" SOLDER MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.25W DO214AC datasheet.pdf