ON Semiconductor MC100EP90DTR2
MC100EP90DTR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC100EP90DTR2
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC XLATOR TRPL ECL-PECL 20TSSOP
Datasheet Download
MC100EP90DTR2.pdf
Availability of MC100EP90DTR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100EP90DTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100EP90DTR2
Internal Part NumberEIS-MC100EP90DTR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Dec/2013
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series100EP
PackagingTape & Reel (TR)
Translator TypeMixed Signal
Channel TypeUnidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit3
Voltage - VCCA-
Voltage - VCCB-
Input SignalECL
Output SignalPECL, LVPECL
Output TypeDifferential
Data Rate-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100EP90DTR2
Related LinksMC100E, MC100EP90DTR2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC100EP90DTR2 Details Description
Related parts for MC100EP90DTR2
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL ASSY IP67 60M datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-6 datasheet.pdf