TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine MTCP-KT2-0014
MTCP-KT2-0014 picture photo
Mfg. Part Number
MTCP-KT2-0014
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
MTC .100 RW CONNECTOR
Datasheet Download
MTCP-KT2-0014.pdf
Availability of MTCP-KT2-0014
QUANTITY
MTCP-KT2-0014 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTCP-KT2-0014
Internal Part NumberEIS-MTCP-KT2-0014
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTCP-KT2-0014
MTCP-KT2-0014 Details Description
Related parts for MTCP-KT2-0014
RES 82 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SC-82AB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 39.6A TSDSON-8 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X6S 1210 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 9SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 800MA 240 MOHM datasheet.pdf