NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC100ES60T22D
MC100ES60T22D picture photo
Mfg. Part Number
MC100ES60T22D
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC DUAL TRANSLATOR 3.3V 8-SOIC
Datasheet Download
MC100ES60T22D.pdf
Availability of MC100ES60T22D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100ES60T22D Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100ES60T22D
Internal Part NumberEIS-MC100ES60T22D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Jun/2013
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series100ES
PackagingTube
Translator TypeMixed Signal
Channel TypeUnidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit2
Voltage - VCCA-
Voltage - VCCB-
Input SignalLVCMOS, LVTTL
Output SignalLVPECL
Output TypeDifferential
Data Rate-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100ES60T22D
MC100ES60T22D Details Description
Related parts for MC100ES60T22D
RES 1 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
254 TB SPR CLA 90D B/T datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf