Amphenol Industrial PT02E-20-25S
PT02E-20-25S picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-20-25S
Brief Description
CONN RCPT 25POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-20-25S.pdf
Availability of PT02E-20-25S
QUANTITY
PT02E-20-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-20-25S
Internal Part NumberEIS-PT02E-20-25S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C