NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MSC8254TVT800B
MSC8254TVT800B picture photo
Mfg. Part Number
MSC8254TVT800B
Brief Description
IC PROCESSOR 4-CORE 783FCPBGA
Datasheet Download
MSC8254TVT800B.pdf
Availability of MSC8254TVT800B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSC8254TVT800B Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC8254TVT800B
Internal Part NumberEIS-MSC8254TVT800B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingTray
TypeSC3850 Quad Core
InterfaceEthernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate800MHz
Voltage - I/O2.50V
Voltage - Core1.00V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC8254TVT800B
MSC8254TVT800B Details Description
Related parts for MSC8254TVT800B
CAP NIOB OXI 470UF 20% 1.8V 2917 datasheet.pdf
KIT CONN CLIK-MATE 1.25MM datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
8200UF 25V 22X35 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 188MHz, 100-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf