ON Semiconductor MC100LVEP05DG
MC100LVEP05DG picture photo
Mfg. Part Number
MC100LVEP05DG
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Brief Description
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8SOIC
Datasheet Download
MC100LVEP05DG.pdf
Availability of MC100LVEP05DG
QUANTITY
MC100LVEP05DG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100LVEP05DG
Internal Part NumberEIS-MC100LVEP05DG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Series100LVEP
PackagingTube
Logic TypeAND/NAND Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2 Input (1, 1)
Schmitt Trigger InputNo
Output TypeDifferential
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply2.375 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100LVEP05DG
Related LinksMC100L, MC100LVEP05DG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC100LVEP05DG Details Description
Related parts for MC100LVEP05DG
RES 250 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 225X80MM BALL 115VAC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf