Ohmite MC102821001JE
MC102821001JE picture photo
Mfg. Part Number
MC102821001JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1.5W 5025
Datasheet Download
MC102821001JE.pdf
Availability of MC102821001JE
QUANTITY
MC102821001JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC102821001JE
Internal Part NumberEIS-MC102821001JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
RoHS InformationMacrochip "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMacrochip
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case5025
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC102821001JE
Related LinksMC1028, MC102821001JE Datasheet, Ohmite Distributor
MC102821001JE Details Description
Related parts for MC102821001JE
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC FPGA 136 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 50W TO204AD datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP WF datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
68UF 385V 22X30MM 85C 12000H datasheet.pdf