Ohmite MC102821003J
MC102821003J picture photo
Mfg. Part Number
MC102821003J
Brief Description
RES SMD 100K OHM 5% 1.5W 5025
Datasheet Download
MC102821003J.pdf
Availability of MC102821003J
QUANTITY
MC102821003J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC102821003J
Internal Part NumberEIS-MC102821003J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case5025
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC102821003J
Related LinksMC1028, MC102821003J Datasheet, Ohmite Distributor
MC102821003J Details Description
Related parts for MC102821003J
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 220 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 34A TO-220AB FP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf