Ohmite MC102821252JE
MC102821252JE picture photo
Mfg. Part Number
MC102821252JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.5K OHM 5% 1.5W 5025
Datasheet Download
MC102821252JE.pdf
Availability of MC102821252JE
QUANTITY
MC102821252JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC102821252JE
Internal Part NumberEIS-MC102821252JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
RoHS InformationMacrochip "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMacrochip
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case5025
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC102821252JE
Related LinksMC1028, MC102821252JE Datasheet, Ohmite Distributor
MC102821252JE Details Description
Related parts for MC102821252JE
MOD POWER ENTRY W/FILTER 4A M5 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX3674 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG PURPLE 500' datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES 200 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 3.3 ESD 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf