Ohmite MC102822505JE
MC102822505JE picture photo
Mfg. Part Number
MC102822505JE
Brief Description
RES SMD 25M OHM 5% 1.5W 5025
Datasheet Download
MC102822505JE.pdf
Availability of MC102822505JE
QUANTITY
MC102822505JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC102822505JE
Internal Part NumberEIS-MC102822505JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25M
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case5025
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC102822505JE
Related LinksMC1028, MC102822505JE Datasheet, Ohmite Distributor
MC102822505JE Details Description
Related parts for MC102822505JE
MOSFET N/P-CH 8V 1.3A SOT-363 datasheet.pdf
IC MCU USB EZ FX1 16KB 56VQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf