Ohmite MC102827502JE
MC102827502JE picture photo
Mfg. Part Number
MC102827502JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75K OHM 5% 1.5W 5025
Datasheet Download
MC102827502JE.pdf
Availability of MC102827502JE
QUANTITY
MC102827502JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC102827502JE
Internal Part NumberEIS-MC102827502JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
RoHS InformationMacrochip "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMacrochip
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case5025
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC102827502JE
Related LinksMC1028, MC102827502JE Datasheet, Ohmite Distributor
MC102827502JE Details Description
Related parts for MC102827502JE
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 200V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf