Ohmite MC102827502JE
MC102827502JE picture photo
Mfg. Part Number
MC102827502JE
Brief Description
RES SMD 75K OHM 5% 1.5W 5025
Datasheet Download
MC102827502JE.pdf
Availability of MC102827502JE
QUANTITY
MC102827502JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC102827502JE
Internal Part NumberEIS-MC102827502JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case5025
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC102827502JE
Related LinksMC1028, MC102827502JE Datasheet, Ohmite Distributor
MC102827502JE Details Description
Related parts for MC102827502JE
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 10.4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf