ON Semiconductor MC10E101FN
MC10E101FN picture photo
Mfg. Part Number
MC10E101FN
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Brief Description
IC GATE OR/NOR QUAD 4INP 28-PLCC
Datasheet Download
MC10E101FN.pdf
Availability of MC10E101FN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC10E101FN Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10E101FN
Internal Part NumberEIS-MC10E101FN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Series10E
PackagingTube
Logic TypeNOR/OR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs16 Input (4, 4, 4, 4)
Schmitt Trigger InputNo
Output TypeDifferential
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply4.2 V ~ 5.7 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC (11.51x11.51)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10E101FN
Related LinksMC10E, MC10E101FN Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10E101FN Details Description
Related parts for MC10E101FN
FIXED IND 270NH 668MA 450 MOHM datasheet.pdf
TERM EDGE AMP LF 22-26AWG CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 410MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
DIE ASSY ULTRA-FAST 10AWG datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 10MM datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LM 5.08/180/13 BK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 55W datasheet.pdf