ON Semiconductor MC10E142FNR2G
MC10E142FNR2G picture photo
Mfg. Part Number
MC10E142FNR2G
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
IC REGISTER SHFT 9BIT ECL 28PLCC
Datasheet Download
MC10E142FNR2G.pdf
Availability of MC10E142FNR2G
QUANTITY
MC10E142FNR2G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10E142FNR2G
Internal Part NumberEIS-MC10E142FNR2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 21/Oct/2008
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series10E
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeShift Register
Output TypePush-Pull
Number of Elements1
Number of Bits per Element9
FunctionUniversal
Voltage - Supply4.2 V ~ 5.7 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10E142FNR2G
Related LinksMC10E1, MC10E142FNR2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10E142FNR2G Details Description
Related parts for MC10E142FNR2G
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 800W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf