ON Semiconductor MC10E155FN
MC10E155FN picture photo
Mfg. Part Number
MC10E155FN
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC MUX LATCH 6BIT 2:1 ECL 28PLCC
Datasheet Download
MC10E155FN.pdf
Availability of MC10E155FN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC10E155FN Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10E155FN
Internal Part NumberEIS-MC10E155FN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series10E
PackagingTube
TypeMultiplexer
Circuit6 x 2:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low-
Voltage Supply SourceDual Supply
Voltage - Supply±4.2 V ~ 5.7 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10E155FN
Related LinksMC10E, MC10E155FN Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10E155FN Details Description
Related parts for MC10E155FN
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" WW datasheet.pdf
SW MINI SPDT 15A PIN PLNGR 250V datasheet.pdf
SENS HALL EFFECT LTCH DGTL SOT89 datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT 19MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 360MA 600 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf