ON Semiconductor MC10H100L
MC10H100L picture photo
Mfg. Part Number
MC10H100L
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 4CH 2-INP 16-CDIP
Datasheet Download
MC10H100L.pdf
Availability of MC10H100L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC10H100L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H100L
Internal Part NumberEIS-MC10H100L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series10H
PackagingTube
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
FeaturesStrobe
Voltage - Supply-4.94 V ~ -5.46 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low50mA, 50mA
Logic Level - Low-1.48V
Logic Level - High-1.13V
Max Propagation Delay @ V, Max CL1.7ns @ -5.2V, -
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package16-CDIP
Package / Case16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H100L
Related LinksMC10, MC10H100L Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H100L Details Description
Related parts for MC10H100L
IC AMP VIDEO DIF ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.35A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf