ON Semiconductor MC10H101PG
MC10H101PG picture photo
Mfg. Part Number
MC10H101PG
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Brief Description
IC GATE OR/NOR QUAD ECL 16-DIP
Datasheet Download
MC10H101PG.pdf
Availability of MC10H101PG
QUANTITY
MC10H101PG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H101PG
Internal Part NumberEIS-MC10H101PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 18/Jul/2014
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Series10H
PackagingTube
Logic TypeNOR/OR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs8 Input (2, 2, 2, 2)
Schmitt Trigger InputNo
Output TypeDifferential
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply-
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H101PG
Related LinksMC10H, MC10H101PG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H101PG Details Description
Related parts for MC10H101PG
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 55POS 5ROW R/A datasheet.pdf