ON Semiconductor MC10H160FN
MC10H160FN picture photo
Mfg. Part Number
MC10H160FN
Manufacturer
Product Category
Logic - Parity Generators and Checkers
Brief Description
IC 12-BIT GEN/CHKER 20PLCC
Datasheet Download
MC10H160FN.pdf
Availability of MC10H160FN
QUANTITY
MC10H160FN Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H160FN
Internal Part NumberEIS-MC10H160FN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Multiple Devices 30/Sept/2009
Standard Package46
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Parity Generators and Checkers
Series10H
PackagingTube
Logic TypeParity Generator/Checker
Number of Circuits12-Bit
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply4.94 V ~ 5.46 V
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package20-PLCC (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H160FN
Related LinksMC10H, MC10H160FN Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H160FN Details Description
Related parts for MC10H160FN
LCD MODULE 16X2 CHAR TRNSFL STN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.51A 88 MOHM datasheet.pdf
LED MINI LIGHT SOURCE 3W RED/ORN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
XLAMP XML COLOR LED RGB,W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 1.25A SOD57 datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
3300UF 10V 12.5X25 85C RAD datasheet.pdf