ON Semiconductor MC10H180PG
MC10H180PG picture photo
Mfg. Part Number
MC10H180PG
Manufacturer
Product Category
Logic - Specialty Logic
Brief Description
IC ADDER/SUBTR DUAL 2BIT 16-DIP
Datasheet Download
MC10H180PG.pdf
Availability of MC10H180PG
QUANTITY
MC10H180PG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H180PG
Internal Part NumberEIS-MC10H180PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Oct/2010
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Specialty Logic
Series10H
PackagingTube
Logic TypeAdder/Subtractor
Supply Voltage-
Number of Bits2
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H180PG
Related LinksMC10H, MC10H180PG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H180PG Details Description
Related parts for MC10H180PG
FIXED IND 6UH 2.25A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 740 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
LED IND 8MM BLUE 24V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4-LEVEL YW/GN datasheet.pdf
SL 5.08HC/22/180G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 600VAC datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf