NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC10XS3412CHFK
MC10XS3412CHFK picture photo
Mfg. Part Number
MC10XS3412CHFK
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24PQFN
Datasheet Download
MC10XS3412CHFK.pdf
Availability of MC10XS3412CHFK
QUANTITY
MC10XS3412CHFK Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10XS3412CHFK
Internal Part NumberEIS-MC10XS3412CHFK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 06/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package840
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTray
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs4
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load6 V ~ 20 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)-
Rds On (Typ)10 mOhm, 12 mOhm
Input Type-
FeaturesInternal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)