NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC10XSD200FKR2
MC10XSD200FKR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC10XSD200FKR2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH HIGH SIDE 24PQFN
Datasheet Download
MC10XSD200FKR2.pdf
Availability of MC10XSD200FKR2
QUANTITY
MC10XSD200FKR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10XSD200FKR2
Internal Part NumberEIS-MC10XSD200FKR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 05/Jun/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load8 V ~ 36 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)6A
Rds On (Typ)10 mOhm
Input Type-
FeaturesInternal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case23-PowerQFN
Supplier Device Package23-PQFN (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10XSD200FKR2
MC10XSD200FKR2 Details Description
Related parts for MC10XSD200FKR2
CONVERTER DC-DC 3.3VIN 5.0A VRT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 12K OHM 6SIP datasheet.pdf
BATTERY PACK 3.6V 2500MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONNECTOR HOOD WITH CABLE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 12" .50MM 8POS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG WHITE 100' datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf