Cornell Dubilier Electronics MC12CF080C-F
MC12CF080C-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12CF080C-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 8PF 0.25PF 1KV 1210
Datasheet Download
MC12CF080C-F.pdf
Availability of MC12CF080C-F
QUANTITY
MC12CF080C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12CF080C-F
Internal Part NumberEIS-MC12CF080C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12CF080C-F
Related LinksMC12CF, MC12CF080C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12CF080C-F Details Description
Related parts for MC12CF080C-F
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT RED CA 0.56" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CABLE 18COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 630MA 2.53 OHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.7V SNT-4A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 11A EMH8 datasheet.pdf