Cornell Dubilier Electronics MC12ED300G-TF
MC12ED300G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12ED300G-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 30PF 2% 500V 1210
Datasheet Download
MC12ED300G-TF.pdf
Availability of MC12ED300G-TF
QUANTITY
MC12ED300G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12ED300G-TF
Internal Part NumberEIS-MC12ED300G-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12ED300G-TF
Related LinksMC12ED, MC12ED300G-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12ED300G-TF Details Description
Related parts for MC12ED300G-TF
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 360RES 1M datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC SMC datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 6CKT V-0 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf