Cornell Dubilier Electronics MC12EF150G-F
MC12EF150G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12EF150G-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 15PF 2% 1KV 1210
Datasheet Download
MC12EF150G-F.pdf
Availability of MC12EF150G-F
QUANTITY
MC12EF150G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12EF150G-F
Internal Part NumberEIS-MC12EF150G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12EF150G-F
Related LinksMC12EF, MC12EF150G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12EF150G-F Details Description
Related parts for MC12EF150G-F
CIR BRKR THRM 500MA 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC DIVIDER 1:2 ECL CLK IN 8TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 733 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf