Cornell Dubilier Electronics MC12FA151F-F
MC12FA151F-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA151F-F
Brief Description
CAP MICA 150PF 5% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA151F-F.pdf
Availability of MC12FA151F-F
QUANTITY
MC12FA151F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA151F-F
Internal Part NumberEIS-MC12FA151F-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA151F-F
Related LinksMC12FA, MC12FA151F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA151F-F Details Description
Related parts for MC12FA151F-F
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG AUDIO 2-COND 1/4" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 24-SSOP/QSOP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
8POS RA MINI FIT HDR 556908A1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5-TSOT datasheet.pdf