Vishay/Dale RNC50H1020BSBSL
RNC50H1020BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1020BSBSL
Brief Description
RES 102 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1020BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1020BSBSL
QUANTITY
RNC50H1020BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1020BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1020BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1020BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1020BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1020BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1020BSBSL
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR AC OUT 5A 18-32VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TURNEX INS WATERTITE CONN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8TSSOP datasheet.pdf