Cornell Dubilier Electronics MC12FA161F-TF
MC12FA161F-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA161F-TF
Brief Description
CAP MICA 160PF 1% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA161F-TF.pdf
Availability of MC12FA161F-TF
QUANTITY
MC12FA161F-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA161F-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA161F-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA161F-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA161F-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA161F-TF Details Description
Related parts for MC12FA161F-TF
SWITCH ROLLER SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 260MHZ 32-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 82248 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
418MHZ CHIP ANTENNA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS W/CAP datasheet.pdf