Cornell Dubilier Electronics MC12FA161J-TF
MC12FA161J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA161J-TF
Brief Description
CAP MICA 160PF 5% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA161J-TF.pdf
Availability of MC12FA161J-TF
QUANTITY
MC12FA161J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA161J-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA161J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA161J-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA161J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA161J-TF Details Description
Related parts for MC12FA161J-TF
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-6 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 16SGL 2.36MM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 7' datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf