Cornell Dubilier Electronics MC12FA241F-TF
MC12FA241F-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA241F-TF
Brief Description
CAP MICA 240PF 1% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA241F-TF.pdf
Availability of MC12FA241F-TF
QUANTITY
MC12FA241F-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA241F-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA241F-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA241F-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA241F-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA241F-TF Details Description
Related parts for MC12FA241F-TF
CONN SPRING 49POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS PRESS datasheet.pdf
SOCKET SCREW TERM FOR AHK RELAY datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 500MA 340 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf