Cornell Dubilier Electronics MC12FA251J-TF
MC12FA251J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA251J-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 250PF 5% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA251J-TF.pdf
Availability of MC12FA251J-TF
QUANTITY
MC12FA251J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA251J-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA251J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance250pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA251J-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA251J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA251J-TF Details Description
Related parts for MC12FA251J-TF
CONN SOCKET 26-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES 11K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT 4A 800V KBU datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 7.5V 2X15V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS PLUG STR 10M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7S 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf