Richtek USA Inc. RT7270HZSP
RT7270HZSP picture photo
Mfg. Part Number
RT7270HZSP
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOP
Datasheet Download
RT7270HZSP.pdf
Availability of RT7270HZSP
QUANTITY
RT7270HZSP Order Process
Ship out your order
Specifications of RT7270HZSP
Internal Part NumberEIS-RT7270HZSP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.925V
Voltage - Output (Max)15V
Current - Output3A
Frequency - Switching340kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT7270HZSP
Related LinksRT727, RT7270HZSP Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT7270HZSP Details Description
Related parts for RT7270HZSP
CAP CER 270PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8CH 24BIT DIFFINPUT28SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 27MH 0.7A HORZ datasheet.pdf
RES 7.87M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL PNL MNT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 2000VDC datasheet.pdf