Cornell Dubilier Electronics MC12FA470F-TF
MC12FA470F-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA470F-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 47PF 1% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA470F-TF.pdf
Availability of MC12FA470F-TF
QUANTITY
MC12FA470F-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA470F-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA470F-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA470F-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA470F-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA470F-TF Details Description
Related parts for MC12FA470F-TF
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf
LED WIDE OPTIC W/HOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 800W datasheet.pdf
TXRX TRANSLATING 3ST 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 145MA 8.6 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf