Cornell Dubilier Electronics MC12FA470J
MC12FA470J picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA470J
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 47PF 5% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA470J.pdf
Availability of MC12FA470J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC12FA470J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA470J
Internal Part NumberEIS-MC12FA470J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA470J
Related LinksMC12F, MC12FA470J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA470J Details Description
Related parts for MC12FA470J
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 4.5V 8SOIC datasheet.pdf