Cornell Dubilier Electronics MC12FA500G-F
MC12FA500G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA500G-F
Brief Description
CAP MICA 50PF 2% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA500G-F.pdf
Availability of MC12FA500G-F
QUANTITY
MC12FA500G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA500G-F
Internal Part NumberEIS-MC12FA500G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance50pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA500G-F
Related LinksMC12FA, MC12FA500G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA500G-F Details Description
Related parts for MC12FA500G-F
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
STEEL STRAP BUCKLES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IND PB ILLUM RECT BLACK 5V LAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf