Cornell Dubilier Electronics MC12FA560F-TF
MC12FA560F-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA560F-TF
Brief Description
CAP MICA 56PF 1% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA560F-TF.pdf
Availability of MC12FA560F-TF
QUANTITY
MC12FA560F-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA560F-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA560F-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA560F-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA560F-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA560F-TF Details Description
Related parts for MC12FA560F-TF
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
2.5MM CABLE RA/RA 4 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 90A TO-263 datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/19/180LR SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf